ierwszy wyjazd dziecka na kolonię letnią może być zarówno ekscytujący, jak i emocjonalnie trudny zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Rozłąka może być wyzwaniem dla wszystkich zaangażowanych, ale istnieją sposoby radzenia sobie z tą sytuacją, które mogą uczynić ten czas łatwiejszym dla wszystkich. Oto kilka wskazówek dla rodziców, aby pomóc zarówno sobie, jak i swoim dzieciom przetrwać ten okres rozłąki.
Rodzicu:
- Zaufaj organizatorom kolonii: Przed wyjazdem upewnij się, że znasz wszystkie szczegóły dotyczące kolonii, jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe nie bój się zapytać, w końcu oddajesz swoje dziecko w nasze ręce. Zorientuj się, kto będzie odpowiedzialny za Twoje dziecko, jakie są zasady bezpieczeństwa i jak można skontaktować się w razie potrzeby. Im pewniej będziesz czuł się co do bezpieczeństwa swojego dziecka, tym łatwiej będzie Ci poradzić sobie z rozłąką. W trakcie obozów Podróże w Nieznane kierownik turnusu udostępnia swój numer telefonu rodzicom i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze chętnie udzieli odpowiedzi.
- Zachowaj spokój: Twoje dziecko będzie czytać Twoje emocje. Jeśli wydajesz się zaniepokojony lub smutny, może to wpłynąć na jego własne uczucia. Staraj się zachować spokój i pozytywne nastawienie, nawet jeśli wewnętrznie czujesz się zestresowany/a.
- Znajdź sobie zajęcia: W trakcie pobytu dziecka na kolonii staraj się być aktywny/a. Zajmij się projektami, które zawsze chciałeś/aś zrealizować, ale nigdy nie było na to czasu. Spotkaj się ze znajomymi, czytaj książki, poćwicz jogę – cokolwiek pomoże Ci odwrócić myśli od rozłąki. I nie martw się za bardzo, autorskie programy Podróże w Nieznane przygotowane przez naszą kadrę pedagogiczną nie pozwolą się nudzić Twojemu dziecku i nie dadzą czasu na to aby tęskniło.
- Utrzymuj kontakt: W dzisiejszych czasach, przy obecnej technologii nie jest problemem regularny kontakt z uczestnikami za pomocą telefonów, e-maili lub nawet zdjęć i filmów, włączając w to wideo rozmowy. Zachęcamy do korzystania z tych możliwości, ale pamiętaj, żeby nie przesadzać. Zbyt częste kontakty mogą utrudnić dziecku dostosowanie się do nowego środowiska.
Uczestniku:
- Rozmawiaj z opiekunami: Jeśli czujesz się smutny, tęsknisz za domem lub masz problem z którym sam nie potrafisz sobie poradzić, nie bój się porozmawiać z opiekunami kolonijnymi. Kadra Podróże w Nieznane jest po to, aby Ci pomóc i zadbać o Twoje samopoczucie. A jeśli nie doskwiera Ci żaden z problemów ale po prostu chcesz porozmawiać o obozie, grach komputerowych, polityce, dziewczynach/chłopakach i o czym tylko masz ochotę to zapewniamy że z wielką chęcią Cię wysłuchamy i podyskutujemy szanując Twoje zdanie.
- Znajdź sobie zajęcia: Jak już wspominaliśmy w części przeznaczonej dla rodziców autorski program przygotowany przez kadrę Podróże w Nieznane nie pozwoli Ci się nudzić, a im bardziej zajęty będziesz, tym mniej będziesz tęsknić za domem. Nie bój się brać udziału w różnych zajęciach, poznawaj nowych przyjaciół i ciesz się czasem spędzonym na kolonii – w końcu od tego są wakacje i ferie aby mieć co wspominać na resztę życia.
- Pamiętaj o domu, ale ciesz się chwilą: Oczywiście możesz tęsknić za domem i rodzicami, ale pamiętaj, że pobyt na kolonii to także szansa na nowe doświadczenia i przygody. Staraj się cieszyć każdą chwilą i nie skupiaj się tylko na tym, co zostało za Tobą. „Hakuna matata jak cudownie to brzmi…”
Pamiętajcie, że rozłąka jest naturalną częścią życia i może być także okazją do rozwoju osobistego zarówno dla rodzica jak i jego pociechy. Trzymajcie się z dala od negatywnych myśli i skoncentrujcie się na pozytywnych aspektach tej przygody!
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.” – Maya Angelou